Planirate gradnju kuće, ali niste sigurni odakle krenuti? Mi ćemo vam pomoći. Prilikom gradnje kuće potrebno je pažljivo planirati i postupati sukladno propisima, ali najpotrebnije je vrijeme i strpljenje. Kako biste imali bar okviran uvid kako to izgleda, pokušat ćemo vam ukratko objasniti što je sve potrebno prije, tijekom, ali i nakon same gradnje.
Prvi korak je, naravno, pronalazak odgovarajućeg zemljišta. Kad imate zemljište, potrebno je uz pomoć geodeta i arhitekta provjeriti mogućnost gradnje. Oni će utvrditi je li tlo idealno za gradnju ili je možda previše stjenovito ili pjeskovito te samim tim nesigurno za gradnju kuće. U ovom prvom koraku potrebno je prikupiti sljedeće:
Drugi korak je izrada idejnog rješenja te utvrđivanje posebnih uvjeta.Ukoliko ste dobili zeleno svjetlo za gradnju kuće na željenom zemljištu, potrebno je napraviti skicu objekta. Na osnovu skice, arhitekt će izraditi idejno rješenje, a na osnovu kojeg će ishoditi posebne uvjete. Posebni uvjeti se odnose na razna tehnička rješenja te priključenja (struja, voda, plin i sl.), ali i određuju poziciju objekta na zemljištu.
Primjer jednog od posebnih uvjeta - HEP suglasnost
Ako se ispostavi da je idejno rješenje usklađeno sa svim propisima, dolazite na treći korak gradnje kuće, a to je izrada glavnog projekta. Glavni projekt obuhvaća sve projekte, kao što su arhitektonski, građevinski, elektrotehnički i sl. te podatke koji su potrebni za izračunavanje doprinosa. Glavni projekt mora biti izrađen u skladu s posebnim uvjetima.
Primjer gotovog nacrta iz glavnog projekta
Slijedi pokretanje postupka za izdavanje građevinske dozvole. Koja dokumentacija je potrebna za pokretanje postupka, možete provjeriti ovdje.
Kad je građevinska dozvola gotova, imate rok od 15 radnih dana na žalbu, što znači da u tih 15 dana još nije dozvoljena gradnja, a ta dozvola se naziva izvršnom građevinskom dozvolom. Kad rok od 15 radnih dana istekne, potrebno je odnijeti izvršnu građevinsku dozvolu nadležnom organu, koji zatim žigom potvrđuje njenu pravomoćnost. Tek kad imate žig, građevinska dozvola se smatra pravomoćnom i možete pristupiti gradnji kuće i to u roku od najviše tri godine, u protivnom građevinska dozvola prestaje vrijediti.
Zatim slijedi odabir izvođača. Potrebno je imati troškovnik koji sadrži sve stavke ključne za gradnju kuće, uključujući materijale, količine, uvjete i sl. Nakon što ste odabrali izvođača koji zadovoljava sve kriterije, potrebno je prijaviti početak gradnje. U ovom postupku dužni ste navesti klasu, urudžbeni broj, datum izdavanja građevinske dozvole kao i imenovati nadzornog inženjera i izvođača.
Primjer dijela troškovnika
Kad je gradnja kuće započela, odabrani nadzorni inženjer je dužan vršiti kontrolu kvalitete izvedenih radova te kontrolu izvedenih troškovničkih stavki. Osim toga, nadzorni inženjer je taj koji izdaje završno izvješće koje je potrebno kako bi dobili uporabnu dozvolu.
Kad je gradnja kuće završena, potrebno je ishoditi uporabnu dozvolu. To možete učiniti u elektronskom obliku putem portala eDozvola ili u nadležnom tijelu. Potrebnu dokumentaciju možete pronaći ovdje.
Posljednji korak je upis kuće u nadležni katastar i zemljišnu knjigu ili gruntovnicu.
Kao što ste mogli primijetiti, najviše posla je prije same gradnje kuće. Ali, jednom kad sve obavite i odaberete izvođača, postaje sve lakše. Naime, izvođači grade, nadzorni inženjer nadgleda radove, a vi se možete opustiti i gledati kako vaša kuća sve više sliči onoj viziji koju ste imali.